Dlaczego psychologia pozytywna?

3 grudnia 2021

„Czym jest psychologia pozytywna? Jest niczym więcej, jak naukowym podejściem do ludzkich zalet i silnych stron.”
Kennon Sheldon, Laura King

Psychologia pozytywna to nauka o:
• zdrowiu psychicznym i dobrostanie,
• pozytywnych doświadczeniach,
• cechach jednostkowych,
• instytucjach wspierających ich rozwój.
Psychologia pozytywna eksponuje pozytywną stronę funkcjonowania człowieka – przyjemne doznania, jego mocne strony i możliwości rozwojowe. Opiera się na trzech filarach:
• pozytywne właściwości osoby,
• pozytywne doświadczanie własnego życia,
• pozytywne społeczeństwo.
Głównym inicjatorem i przedstawicielem psychologii pozytywnej jest Martin Seligman profesor Uniwersytetu Pensylwańskiego w Filadelfii.
Za początek rozwoju psychologii pozytywnej uznaje się rok 2000, w którym w czasopiśmie „American Psychologist” ukazał się artykuł prezentujący ten nowy ruch.
Przedstawiciele psychologii pozytywnej podkreślają, że wzbogaca ona obraz człowieka o aspekt szczęścia, zdrowia i dobrostanu obok doświadczania cierpienia, zaburzeń i chorób.
Od 2000 roku pojawiły się, szczególnie w Stanach Zjednoczonych publikacje dotyczące psychologii pozytywnej, tworzą się liczne stowarzyszenia, również w Polsce – Polskie Towarzystwo Psychologii Pozytywnej. W szkołach wyższych prowadzi się kursy i zajęcia z tej dziedziny.

Psychologia pozytywna jako główny przedmiot swoich zainteresowań wskazuje zagadnienie ludzkiego szczęścia, które jest „efektem ubocznym” trzech różnych stylów życia: życia przyjemnego, życia zaangażowanego i życia pełnego sensu.
Psychologowie pozytywni wykonali tytaniczną pracę, aby dowiedzieć się, co nas uszczęśliwia! Szczegóły już wkrótce…